×

Oznámení

Google Geocoding API error: The request was denied.

Bazilika svatého Petra v Římě

Největší bazilika světa s hroby papežů

4.3/5 hodnocení (7 voleb)
Bazilika svatého Petra

Nejbližší stanice pařížského metra

metro: Ottaviano–San Pietro

Popis

Bazilika sv. Petra, také  známá jako Svatopetrský dóm nebo Vatikánská bazilika je jedna ze čtyř římských papežských velkých bazilik a jeden z největších kostelů na světě.Před bazilikou se nachází přes 250 m dlouhé Berniniho náměstí, které tvoří položený ovál o šířce 240 m. Náměstí je olemováno 17 m širokou kolonádou se čtyřmi řadami toskánských sloupů, nad nimi je 140 soch světců z let 1687-1669. Uprostřed náměstí stojí 25 m vysoký egyptský obelisk, který císař Caligula dal přivézt do Říma a postavil na místě, kde podle podání zabit svatý Petr.

 Rozměry baziliky:
  • délka s apsidou: 211,5 m
  • vnitřní průměr kopule: 42,56 m
  • výška v kupoli: 136,57 m (kupole ční 93 m nad střechou, kříž je vysoký 5 m)
  • výška střední lodi: 46,20 m
  • vnitřní plocha: 15 160 m2

Chrám pojme přes 20 tisíc lidí, uvnitř je asi 800 sloupů, 390 soch v nadživotní velikosti a 45 oltářů.

Do chrámu se vstupuje portikem, kde jsou zbytky mozaik z původního kostela, a pěti branami do hlavní lodi. Boční lodi jsou dále rozšířeny postranními kaplemi, v první kapli vpravo je slavná Pieta od mladého Michelangela z roku 1500.

Pod papežský oltář a pod zemí snad hrob (confessio) svatého Petra. Na zábradlí vnitřního ochozu kupole jsou slova Petrova pověření z Matoušova evangelia. Do lucerny kopule lze vystoupit po 510 schodech, na střešní terasu vede výtah a odtud se jde po 320 schodech mezi oběma skořepinami kupole do ochozu lucerny.

Pod bazilikou se nachází krypty -  více než sto hrobů, z nich především papežové (celkem 91), ale také například císař Ota II., král Jakub II. Stuart, královna Kristýna I. Švédská, hudební skladatel Giovanni Pierluigi da Palestrina.

 

Mapa

Napsat komentář

Komentujete jako host.

Výhodné ubytování

Co si ještě přečíst

Další památky