×

Oznámení

Google Geocoding API error: The request was denied.

Sixtinská kaple v Římě

Kaple Apoštolského paláce

3.7/5 hodnocení (6 voleb)
Sixtinská kaple

Nejbližší stanice pařížského metra

Autobus: to Piazza del Risorgimento ( popř.metro: Ottaviano, Cipro-Musei Vatican )

Popis

Kaple zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie. Byla to soukromá kaple papežů a po staletí se zde konají konkláve, kdy se volí papež.  Je spojena s bazilikou sv. Petra Královským schodištěm. V dnešní době se do ní turisté dostanou pouze přes Vatikánská muzea.

Kapli proslavily nástěnné a stropní fresky považované za vrchol renesančního umění.

Na stěně vlevo od Posledního soudu jsou zobrazeny příběhy ze Starého zákona: "Scény z Možíšova života", "Potrestání Kóracha, Dátana a Abírama", "Poslední dny Mojžíšovi". Na pravé straně jsou pak vyobrazeny příběhy z Nového zákona: " Ježíšův křest", "Pokušení Krista", "Povolání Petra a Ondřeje" a "Ježíš předává Petrovi klíče". Na zadní straně je pak vyobrazeno "Vzkříšení" a "Pře o Mojžíšovo tělo".

Na zadní stěně je Michelangelova freska "Poslední soud". Pracoval na ní sám, bez pomocníků, sedm let od roku 1536 do roku 1541.  Jsou zde vyobrazeny duše zemřelých vznášející se nahoru k rozhněvanému Bohu. Tento námět si vybral papež jako varování věřícím, aby setrvali ve víře v období reformace. Michelangelův autoportrét lze spatřit na kůži, kterou drží v ruce apoštol Bartoloměj.

Mapa

Napsat komentář

Komentujete jako host.

Výhodné ubytování

Co si ještě přečíst

Další památky