×

Oznámení

Google Geocoding API error: The request was denied.

Kostel sv. Klementa ( San Clemente) v Římě

Jeden z nejúchvatnějších kostelů v Římě

0.0/5 hodnocení (0 voleb)
Kostel sv. Klementa ( San Clemente)

Nejbližší stanice pařížského metra

metro: Colosseo

Popis

Bazilika sv. Klementa je starobylý kostel stojící asi 300 m východně od Kolosea. Je zasvěcena čtvrtému papži sv. Klementovi, který byl poslán do vyhnanství na Krym, de obracel pohany na křesťanskou víru až do své smrti. S kotvou na krku, která se stala jeho atributem, byl vhozen do moře.

Nenápadná stavba ze 12. století stojí na starším (původním) kostele ze 6. století a patří k sousednímu klášteru dominikánů. Ostatky sv. Klementa zde přinesli svatí Cyril a Medoděj.  Při nedávných vykopávkách byl objeven hrob svatého Cyrila, který zde roku 869 zemřel.

 V apsidě je mozaika ze 12. století s triumfálním křížem uprostřed s 12ti holubicemi symbolizující 12 apoštolů. Po stranách kříže stojí Panna Maria a sv. Jan Křtitel. Od základny kříže se rozrůstá strom života, do jehož listů jsou zakomponováni učitelé církve, ptáci, květiny a další. Ve spod mozaiky poté vytéká voda života.

V Kapli sv. Kateřiny Alexandrijské je několik proslulých fresek. Na čelní zdi je scéna Ukřižování a na klenbě jsou zobrazeni čtyři evangelisté a učitelé církve. Nejzajímavější fresky jsou na bočních stěnách. Napravo jsou zobrazeny scény ze života sv. Ambrože a vlevo scény ze života sv. Kateřiny včetně neúspěšného pokusu umučit ji na kole s ostrými hroty.

Mapa

Napsat komentář

Komentujete jako host.

Výhodné ubytování

Co si ještě přečíst

Další památky