×

Oznámení

Google Geocoding API error: The request was denied.

Bazilika Panny Marie Sněžné (Basilica di Santa Maria Maggiore) v Římě

Jedna z nejvýznamnějších kostelů v Římě

5.0/5 hodnocení (1 voleb)
Bazilika Panny Marie Sněžné (Basilica di Santa Maria Maggiore)

Nejbližší stanice pařížského metra

Autobus: Piazza Santa Maria Maggiore

Popis

Bazilika Panny Marie Sněžné se nachází blízko hlavního nádraží Termini. Byla vystavena v letech 432-440 a je ve vlastnictví Vatikánu.

Podle legendy měl papež Liberius sen: Panna Maria mu nařídila, aby jí postavil kostel na zasněženém místě. To byl téměř nesplnitelný příkaz, uvážíme-li, že v Římě sněží málokdy a už vůbec ne v létě. Nicméně tehdy 5. srpna prý na pahorku Esquilin sněžilo. A právě zde postavil Liberius chrám, který se stal jednou ze čtyř velkých římských bazilik.

Vstup do kostela je z náměstí Piazza Santa Maggiore, kde se také nachází barokní mariánský sloup od Carlo Maderny z roku 1614.

Bazilika má rozměry 92x80 m. Jedná se o klasickou trojlodní sloupovou baziliku.  Fasádu přestavěl architekt Francesco Fuga roku 1743, zachoval však starší fasádu lodi s mozaikami ze 12. století.

Hlavní loď je široká 30m.  Mramorová mozaiková podlaha je z poloviny 12. století. Nižší boční lodi jsou oddělěny 40 antickými sloupy ze žuly a z mramoru, které pocházejí z nějaké starší stavby. Nejcennější jsou mozaiky v hlavní části lodi a na vítězném oblouku. Mozaiky znázorňují oslavu Panny Marie jako Matky Boží a také příběhy Starého zákona, s naplněním v Novém zákoně.

 

Mapa

Napsat komentář

Komentujete jako host.

Výhodné ubytování

Co si ještě přečíst

Další památky